# VEL05US120-UK-JA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VEL05US120-UK-JA
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vel05us120-uk-ja
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vel05us120-uk-ja#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/16/12711634-1470-2764-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 420mA
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** BS 1363
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 5 W
- **Region Utilized:** United Kingdom
- **Size:** 2.17" L x 1.95" W x 1.69" H (55.1mm x 49.5mm x 42.9mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 12V