# VE1812K601R040
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VE1812K601R040
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ve1812k601r040
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ve1812k601r040#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/39/9-/17/399-17692-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1000 pF @ 1 kHz
- **Current:** 600 A
- **Energy:** 4.8J
- **Maximum AC Volts:** 40 V
- **Maximum DC Volts:** 56 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Varistor Voltage (Max):** 74.8 V
- **Varistor Voltage (Min):** 61.2 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 68 V