# VDV201-042
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VDV201-042
- **Manufacturer:** Klein Tools, Inc.
- **Category:** Tools
- **Subcategory:** Crimpers - Crimp Heads, Die Sets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vdv201-042
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vdv201-042#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/47/80/15478052-1742-1230-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Group:** RG-174, 179, Belden 8218
- **Compatible Tools:** VDV200-010
- **For Use With:** Coaxial, RF Connectors
- **Specifications:** Hex - 0.042", 0.068", 0.078", 0.128", 0.151", 0.178"