# VDRS07B014AHE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VDRS07B014AHE
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vdrs07b014ahe
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vdrs07b014ahe#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 2800 pF @ 1 kHz
- **Current:** 250 A
- **Energy:** 1.7J
- **Maximum AC Volts:** 14 V
- **Maximum DC Volts:** 18 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Varistor Voltage (Max):** 24.2 V
- **Varistor Voltage (Min):** 19.8 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 22 V