# VCT60US15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VCT60US15
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vct60us15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vct60us15#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/51/30/12513008-1470-2292-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 4 A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60W
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 0.84" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV