# VCM5222-743-15A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VCM5222-743-15A
- **Manufacturer:** Allied Components International
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vcm5222-743-15a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vcm5222-743-15a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 15A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 30mOhm
- **Height (Max):** 2.051" (52.10mm)
- **Inductance @ Frequency:** 7.43 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 2.051" Dia (52.10mm)