# VC120630D650TP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VC120630D650TP
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vc120630d650tp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vc120630d650tp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 400 pF @ 1 kHz
- **Current:** 120 A
- **Energy:** 0.4J
- **Maximum AC Volts:** 21 V
- **Maximum DC Volts:** 30 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 45.1 V
- **Varistor Voltage (Min):** 36.9 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 41 V