# VC120626D580TP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VC120626D580TP
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vc120626d580tp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vc120626d580tp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 500 pF @ 1 kHz
- **Current:** 120 A
- **Energy:** 0.4J
- **Maximum AC Volts:** 18 V
- **Maximum DC Volts:** 26 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 37.95 V
- **Varistor Voltage (Min):** 31.05 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 34.5 V