# VC120626D580RP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VC120626D580RP
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vc120626d580rp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vc120626d580rp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/25/478-2519-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 500 pF @ 1 kHz
- **Current:** 120 A
- **Energy:** 0.4J
- **Maximum AC Volts:** 18 V
- **Maximum DC Volts:** 26 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 37.95 V
- **Varistor Voltage (Min):** 31.05 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 34.5 V