# VC08LC18A500RP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VC08LC18A500RP
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vc08lc18a500rp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vc08lc18a500rp#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/25/478-2515-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/11/478-11136-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 50 pF @ 1 MHz
- **Current:** 30 A
- **Energy:** 0.1J
- **Maximum AC Volts:** 14 V
- **Maximum DC Volts:** 18 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 40 V
- **Varistor Voltage (Min):** 25 V