# VC-714-0002-156M250000TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VC-714-0002-156M250000TR
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vc-714-0002-156m250000tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vc-714-0002-156m250000tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 70mA
- **Frequency:** 156.25 MHz
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 2.5V ~ 3.3V