# VC-711-ECE-FAAN-25M0000000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VC-711-ECE-FAAN-25M0000000
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vc-711-ece-faan-25m0000000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vc-711-ece-faan-25m0000000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 69mA
- **Frequency:** 25 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.067" (1.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVPECL
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V