# VBO54-16NO7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VBO54-16NO7
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vbo54-16no7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vbo54-16no7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40 A @ 1600 V
- **Diode Type:** Single Phase
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** ECO-PAC1
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.6 kV