# VBO40-16NO6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VBO40-16NO6
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vbo40-16no6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vbo40-16no6#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/03/02/8103024-VBE60-06A-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40 A @ 1600 V
- **Diode Type:** Single Phase
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** SOT-227B
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.6 kV