# VAR-18085115M3P-YK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VAR-18085115M3P-YK
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/var-18085115m3p-yk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/var-18085115m3p-yk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 100000 pF @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 14 V
- **Varistor Voltage (Min):** 9 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 11.5 V