# VA100048D101DL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VA100048D101DL
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/va100048d101dl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/va100048d101dl#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/24/478-2487-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/24/478-2495-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 200 pF @ 1 kHz
- **Current:** 100 A
- **Energy:** 0.4J
- **Maximum AC Volts:** 34 V
- **Maximum DC Volts:** 48 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 68.2 V
- **Varistor Voltage (Min):** 55.8 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 62 V