# VA100005D150RL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VA100005D150RL
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/va100005d150rl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/va100005d150rl#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/24/478-2487-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/24/478-2488-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 2800 pF @ 1 kHz
- **Current:** 150 A
- **Energy:** 0.4J
- **Maximum AC Volts:** 4 V
- **Maximum DC Volts:** 5.6 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 10.2 V
- **Varistor Voltage (Min):** 6.8 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 8.5 V