# V91051530000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V91051530000G
- **Manufacturer:** Amphenol Anytek
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v91051530000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v91051530000g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 12 A
- **Features:** Mating Flange, Retention Latches
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 115°C
- **Pitch:** 0.200" (5.08mm)
- **Positions Per Level:** 10
- **Termination Style:** Screw - Leaf Spring, Wire Guard
- **Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Voltage:** 300 V