# V82ZC12P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V82ZC12P
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v82zc12p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v82zc12p#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F5/61/1C/F5611CT-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 3380 pF @ 1 MHz
- **Current:** 4.5 kA
- **Energy:** 15J
- **Maximum AC Volts:** 50 V
- **Maximum DC Volts:** 68 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 90.2 V
- **Varistor Voltage (Min):** 73.8 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 82 V