# V70831500000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V70831500000G
- **Manufacturer:** Amphenol Anytek
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v70831500000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v70831500000g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 8 A
- **Header Orientation:** Vertical
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 8
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 115°C
- **Pitch:** 0.150" (3.81mm)
- **Positions Per Level:** 8
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Female Sockets
- **Voltage:** 300 V