# V7-2B17D8-162
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V7-2B17D8-162
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v7-2b17d8-162
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v7-2b17d8-162#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/99/44/14994454-480-5266-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 11A (AC), 500mA (DC)
- **Differential Travel:** 0.170" (4.3mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 10gf
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overtravel:** 0.380" (9.65mm)
- **Pretravel:** 0.650" (16.5mm)
- **Release Force:** 0.510gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- **Voltage Rating:** 125 V