# V56ZA8PX2855
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V56ZA8PX2855
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v56za8px2855
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v56za8px2855#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 4840 pF @ 1 MHz
- **Current:** 1 kA
- **Energy:** 10J
- **Maximum AC Volts:** 35 V
- **Maximum DC Volts:** 45 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 61.6 V
- **Varistor Voltage (Min):** 50.4 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 56 V