Part Number: V5.5MLA0402LNR Manufacturer: Littelfuse Inc. Category: Circuit Protection Subcategory: TVS - Varistors, MOVs Product URL: https://distyparts.com/product/v5-5mla0402lnr RFQ URL: https://distyparts.com/product/v5-5mla0402lnr#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F3/36/3D/F3363DKR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/F2/25/8D/F2258DKR-ND.jpg Summary: V5.5MLA0402LNR is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Littelfuse Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: V5.5MLA0402LNR is a tvs - varistors, movs from Littelfuse Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance @ Frequency: 70 pF @ 1 MHz Current: 20 A Energy: 0.05J Maximum AC Volts: 4 V Maximum DC Volts: 5.5 V Mounting Type: Surface Mount, MLCV Number of Circuits: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA) Varistor Voltage (Max): 21.5 V Varistor Voltage (Min): 15.9 V Varistor Voltage (Typ): 18.7 V Distributor Offers: 1. Risen Electronics | Stock: 8000 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 8000 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/littelfuse-inc Category Page: https://distyparts.com/category/circuit-protection/tvs-varistors-movs Canonical URL: https://distyparts.com/product/v5-5mla0402lnr