# V5.5MLA0402LNR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V5.5MLA0402LNR
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v5-5mla0402lnr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v5-5mla0402lnr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F3/36/3D/F3363DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F2/25/8D/F2258DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 70 pF @ 1 MHz
- **Current:** 20 A
- **Energy:** 0.05J
- **Maximum AC Volts:** 4 V
- **Maximum DC Volts:** 5.5 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 21.5 V
- **Varistor Voltage (Min):** 15.9 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 18.7 V