# V480LT80BP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V480LT80BP
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v480lt80bp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v480lt80bp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 550 pF @ 1 MHz
- **Current:** 6.5 kA
- **Energy:** 180J
- **Maximum AC Volts:** 480 V
- **Maximum DC Volts:** 640 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 790 V
- **Varistor Voltage (Min):** 675 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 732.5 V