# V45MLA1812NT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V45MLA1812NT
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v45mla1812nt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v45mla1812nt#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F3/36/3D/F3363DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1200 pF @ 1 MHz
- **Current:** 500 A
- **Energy:** 4J
- **Maximum AC Volts:** 35 V
- **Maximum DC Volts:** 45 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 61.6 V
- **Varistor Voltage (Min):** 50.4 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 56 V