# V421BA60
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V421BA60
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v421ba60-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v421ba60-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/73/88/2673882-F4094-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 6 pF @ 1 MHz
- **Current:** 70 kA
- **Energy:** 1500J
- **Maximum AC Volts:** 420 V
- **Maximum DC Volts:** 560 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 748 V
- **Varistor Voltage (Min):** 612 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 680 V