# V40DL45BP-M3/I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V40DL45BP-M3/I
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v40dl45bp-m3-i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v40dl45bp-m3-i#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/V6/0D/10/V60D100C-M3_IGIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-263AC (SMPD)
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 660 mV @ 40 A