Part Number: V390CH8T Manufacturer: Littelfuse Inc. Category: Circuit Protection Subcategory: TVS - Varistors, MOVs Product URL: https://distyparts.com/product/v390ch8t RFQ URL: https://distyparts.com/product/v390ch8t#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F5/68/5D/F5685DKR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/F5/68/5D/F5685DKR-ND.jpg Summary: V390CH8T is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Littelfuse Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: V390CH8T is a tvs - varistors, movs from Littelfuse Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance @ Frequency: 60 pF @ 1 MHz Current: 250 A Energy: 7J Maximum AC Volts: 250 V Maximum DC Volts: 330 V Mounting Type: Surface Mount, MLCV Number of Circuits: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA) Varistor Voltage (Max): 429 V Varistor Voltage (Min): 354 V Varistor Voltage (Typ): 390 V Distributor Offers: 1. Bristol Electronics | Stock: 595 | Availability: In Stock 2. Braun Electronic Components | Stock: 7000 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 2 Total Stock: 7595 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/littelfuse-inc Category Page: https://distyparts.com/category/circuit-protection/tvs-varistors-movs Canonical URL: https://distyparts.com/product/v390ch8t