# V390CH8S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V390CH8S
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v390ch8s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v390ch8s#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F5/68/5D/F5685DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F5/68/5D/F5685DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 60 pF @ 1 MHz
- **Current:** 250 A
- **Energy:** 7J
- **Maximum AC Volts:** 250 V
- **Maximum DC Volts:** 330 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 429 V
- **Varistor Voltage (Min):** 354 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 390 V