# V375A48C600BG3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V375A48C600BG3
- **Manufacturer:** Vicor
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v375a48c600bg3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v375a48c600bg3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/53/12105394-1102-1246-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 12.5A
- **Efficiency:** 88.5%
- **Features:** OVP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 100°C
- **Power (Watts):** 600 W
- **Size:** 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 250V