# V35PW60-M3/I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V35PW60-M3/I
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v35pw60-m3-i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v35pw60-m3-i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 3600pF @ 4V, 1MHz
- **Current:** 35A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SlimDPAK
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 720 mV @ 35 A