# V300C12M75BG2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V300C12M75BG2
- **Manufacturer:** Vicor
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v300c12m75bg2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v300c12m75bg2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 6.25A
- **Efficiency:** 85%
- **Features:** OVP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Power (Watts):** 75 W
- **Size:** 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 180V