# V300B3V3M150BG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V300B3V3M150BG
- **Manufacturer:** Vicor
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v300b3v3m150bg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v300b3v3m150bg#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/53/12105373-1102-1218-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 45.45A
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** OVP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Power (Watts):** 150 W
- **Size:** 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 180V