# V28C15H100BF3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V28C15H100BF3
- **Manufacturer:** Vicor
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v28c15h100bf3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v28c15h100bf3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/53/12105328-1102-1282-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 6.67A
- **Efficiency:** 80.7%
- **Features:** OVP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Power (Watts):** 100 W
- **Size:** 2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V