# V275LT40B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V275LT40B
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v275lt40b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v275lt40b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/70/76/2670764-F3032-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 900 pF @ 1 MHz
- **Current:** 6.5 kA
- **Energy:** 140J
- **Maximum AC Volts:** 275 V
- **Maximum DC Volts:** 369 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 453 V
- **Varistor Voltage (Min):** 389 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 421 V