# V275LS10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V275LS10
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v275ls10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v275ls10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/71/23/2671230-F3013-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 200 pF @ 1 MHz
- **Current:** 2.5 kA
- **Energy:** 45J
- **Maximum AC Volts:** 275 V
- **Maximum DC Volts:** 369 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 473 V
- **Varistor Voltage (Min):** 387 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 430 V