Part Number: V275LA10 Manufacturer: Littelfuse Inc. Category: Circuit Protection Subcategory: TVS - Varistors, MOVs Product URL: https://distyparts.com/product/v275la10 RFQ URL: https://distyparts.com/product/v275la10#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/26/83/89/2683894-V1000LA160B-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/71/23/2671230-F3013-ND.jpg Summary: V275LA10 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Littelfuse Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: V275LA10 is a tvs - varistors, movs from Littelfuse Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance @ Frequency: 200 pF @ 1 MHz Current: 2.5 kA Energy: 45J Maximum AC Volts: 275 V Maximum DC Volts: 369 V Mounting Type: Through Hole Number of Circuits: 1 Operating Temperature: -55°C ~ 85°C (TA) Varistor Voltage (Max): 473 V Varistor Voltage (Min): 387 V Varistor Voltage (Typ): 430 V Distributor Offers: 1. Partservice | Stock: 166 | Availability: In Stock 2. Bristol Electronics | Stock: 425 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 2 Total Stock: 591 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/littelfuse-inc Category Page: https://distyparts.com/category/circuit-protection/tvs-varistors-movs Canonical URL: https://distyparts.com/product/v275la10