# V26MLA0603NH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V26MLA0603NH
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v26mla0603nh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v26mla0603nh#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F3/36/3D/F3363DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F3/36/3D/F3363DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 110 pF @ 1 MHz
- **Current:** 30 A
- **Energy:** 0.1J
- **Maximum AC Volts:** 20 V
- **Maximum DC Volts:** 26 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 38 V
- **Varistor Voltage (Min):** 31 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 34.5 V