# V251HA32
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V251HA32
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v251ha32
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v251ha32#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 2.5 pF @ 1 MHz
- **Current:** 25 kA
- **Energy:** 330J
- **Maximum AC Volts:** 250 V
- **Maximum DC Volts:** 330 V
- **Mounting Type:** Bolt Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 429 V
- **Varistor Voltage (Min):** 351 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 390 V