Part Number: V251DB40 Manufacturer: Littelfuse Inc. Category: Circuit Protection Subcategory: TVS - Varistors, MOVs Product URL: https://distyparts.com/product/v251db40 RFQ URL: https://distyparts.com/product/v251db40#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/73/26/2673262-F3738-ND.jpg Summary: V251DB40 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Littelfuse Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: V251DB40 is a tvs - varistors, movs from Littelfuse Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance @ Frequency: 5000 pF @ 1 MHz Current: 40 kA Energy: 370J Maximum AC Volts: 250 V Maximum DC Volts: 330 V Mounting Type: Chassis Mount Number of Circuits: 1 Operating Temperature: -55°C ~ 85°C (TA) Varistor Voltage (Max): 429 V Varistor Voltage (Min): 351 V Varistor Voltage (Typ): 390 V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/littelfuse-inc Category Page: https://distyparts.com/category/circuit-protection/tvs-varistors-movs Canonical URL: https://distyparts.com/product/v251db40