# V24C8H100BL3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V24C8H100BL3
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v24c8h100bl3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v24c8h100bl3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/53/12105328-1102-1282-ND.jpg
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 12.5A
- **Efficiency:** 86%
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Power (Watts):** 100 W
- **Size:** 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V