# V23100V4005A011
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V23100V4005A011
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v23100v4005a011
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v23100v4005a011#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 10 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 5VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Ruthenium (Ru)
- **Contact Rating (Current):** 500 mA
- **Features:** Diode, Electrostatic Shield
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 3.5 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.75 VDC
- **Operate Time:** 0.75 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Release Time:** 0.15 ms
- **Switching Voltage:** 200VAC, 200VDC - Max