# V22ZT1PX2855
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V22ZT1PX2855
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v22zt1px2855
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v22zt1px2855#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 2375 pF @ 1 MHz
- **Current:** 250 A
- **Energy:** 0.9J
- **Maximum AC Volts:** 14 V
- **Maximum DC Volts:** 18 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 24.2 V
- **Varistor Voltage (Min):** 19.8 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 22 V