Part Number: V20X300E Manufacturer: Littelfuse Inc. Category: Circuit Protection Subcategory: TVS - Varistors, MOVs Product URL: https://distyparts.com/product/v20x300e RFQ URL: https://distyparts.com/product/v20x300e#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/26/72/37/2672376-18-V05X150E-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/73/84/2673848-18-V20X320E-ND.jpg Summary: V20X300E is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Littelfuse Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: V20X300E is a tvs - varistors, movs from Littelfuse Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance @ Frequency: 1000 pF @ 1 kHz Current: 15 kA Energy: 500J Maximum AC Volts: 300 V Maximum DC Volts: 385 V Mounting Type: Through Hole Number of Circuits: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA) Varistor Voltage (Max): 517 V Varistor Voltage (Min): 423 V Varistor Voltage (Typ): 470 V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/littelfuse-inc Category Page: https://distyparts.com/category/circuit-protection/tvs-varistors-movs Canonical URL: https://distyparts.com/product/v20x300e