# V20PWM45CHM3/I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V20PWM45CHM3/I
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v20pwm45chm3-i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v20pwm45chm3-i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 A @ 45 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 175°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SlimDPAK
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 620 mV @ 10 A