# V20E625L2T7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V20E625L2T7
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v20e625l2t7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v20e625l2t7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 250 pF @ 1 MHz
- **Current:** 10 kA
- **Energy:** 400J
- **Maximum AC Volts:** 625 V
- **Maximum DC Volts:** 825 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 1.1 kV
- **Varistor Voltage (Min):** 900 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 1 kV