# V1D1H06B-AJC12-000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V1D1H06B-AJC12-000
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v1d1h06b-ajc12-000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v1d1h06b-ajc12-000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** OFF ON, Vertical
- **Actuator Type:** Convex (Reverse V) - Illuminated
- **Circuit:** SPST
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 20A (DC)
- **Illumination Type, Color:** Incandescent, Green
- **Illumination Voltage (Nominal):** 12 VAC/DC
- **Ingress Protection:** IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 12 V