# V18MLA0603NHAUTO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V18MLA0603NHAUTO
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v18mla0603nhauto
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v18mla0603nhauto#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F5/71/3D/F5713DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F3/36/3D/F3363DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 120 pF @ 1 MHz
- **Current:** 30 A
- **Energy:** 0.1J
- **Maximum AC Volts:** 14 V
- **Maximum DC Volts:** 18 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 28 V
- **Varistor Voltage (Min):** 22 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 25 V