# V180MA1A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** V180MA1A
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/v180ma1a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/v180ma1a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/71/33/2671336-F2282-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 27 pF @ 1 MHz
- **Current:** 100 A
- **Energy:** 0.6J
- **Maximum AC Volts:** 105 V
- **Maximum DC Volts:** 144 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 207 V
- **Varistor Voltage (Min):** 153 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 180 V